آلوپسی آندروژنیک چیست؟

آلوپسی آندروژنیک چیست؟

آلوپسی آندروژنیک چیست؟

آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی آندروژنیک یک نوع ریزش مو شایع در آقایان و بانوان است. این بیماری در مردان به طور شایع تری اتفاق می افتد و با عنوان طاسی با الگو مردانه شناخته می شود.

 

مردان

در مردان این روش الگو ریزش، موها در قسمت تاج سر نازک شده و خط رویش جلوی سر شروع به عقب گرد کرده و از کناره ها به شکل M شروع به ریزش می کنند. این روند تا جایی پیش خواهد رفت که منجر به طاسی کامل سر شود. در مردان با چند بیماری دیگر از جمله بیماری قلب عروق کرونر، بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات، اختلالات مقاومت به انسولین که منجر به چاقی و دیابت می شود، فشار خون بالا همراه است.

 

زنان

در بانوان این نوع ریزش در مقایسه با آقایان متفاوت است. در خانم ها کل موهای سر نازک شده و موها کم پشت می شود. این بیماری به ندرت در زنان منجر به طاسی کامل می شود. این نوع ریزش مو با افزایش خطر ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) همراه است. PCOS با بهم ریختن تعادل هورمون ها منجر به قاعدگی بی نظم، جوش و آکنه، افزایش موی زائد بدن (هیرسوتیسم)، ریزش مو و افزایش وزن می شود.

بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری رایج در بانوان است که یکی از علائم آن ریزش مو می باشد.

 

آلوپسی آندروژنیک از چه سنی اتفاق می افتد؟

این الگو ریزش می تواند در سنین نوجوانی فرد شروع شده و در ابتدای پیدایش بدون علامت و نشانه باشد. سپس با پیشرفت بیماری و افزایش سن علائم و اثرات آن افزایش می یابد.

بیش از ۵۰ درصد از مردان در سنین بالای ۵۰ سال به این بیماری مبتلا هستند و در زنان این الگو ریزش مو به احتمال زیاد بعد از یائستگی بروز پیدا می کند.

 

علل آلوپسی آندروژنیک

 

علل بروز آلوپسی آندروژنیک چیست؟

عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد این بیماری نقش دارند. محققان دریافته اند این ریزش مو مربوط به هورمون هایی به نام آندروژنها هستند. یکی از آندروژن های شایع و قدرتمند بدن در هیدروتسترون است.

آندروژن ها در بدن وظیفه رشد جنسی مردان در دوران بلوغ و تنظیم رشد مو و رشد جنسی را دارند.

 

روند رشد و حیات مو بدین صورت است که هر تار مو به طور معمول به مدت ۲ تا ۶ سال رشد می کند. سپس بعد از اتمام این دوره، برای چند ماه وارد فاز استراحت می شود. و قدم بعدی پس از مرحله استراحت، مرحله ریزش مو است.

چرخه رویش مجدد با رشد فولیکول های جدید آغاز می شود. در حالت عادی مو چرخه ی فوق را ادامه می دهد اما در فرد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک اختلال وارد می شود. بدین صورت که عملکرد منفی آندروژن ها بر روی فولیکول منجر به کاهش دوره ۶ ساله رشد مو، منجر به رشد تارموهایی نازک و کوتاه می شود. علاوه بر این منجر به تاخیر در رویش مجدد موهای ریخته شده می شود.

 

درمان

درمان های مختلفی برای حل طاسی با الگو مردانه وجود دارد.

لازم به ذکر است؛ روش های درمانی زیر می بایست تحت نظر پزشک و با توصیه وی صورت گیرد.

  • درمان های دارویی با اهداف کاهش دی هیدروتسترون
  • درمان با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)
  • لیزرتراپی
  • میکرونیدلینگ پوست سر
  • مزوتراپی
  • پیوند و کاشت مو

همچنین بخوانید در ” ۷ راه حل جهت جلوگیری از ریزش مو مردان

 

درمان دارویی

روش های مهار کننده دارویی زمانی توسط پزشک توصیه می گردد که بیماری در مراحل اولیه و ابتدایی باشد.

متخصصان پوست و مو راه حل قطعی درمان این عارضه را تجویزهای دارویی نمی دانند اما با این حال برخی از داروها از قبیل استروئید داخلی و موضعی، ماینوکسیدیل موضعی و غیره تا حدودی تاثیر گذار خواهند بود و روند تبدیل تسترون به دی هیدروتسترون را کاهش می دهد.

تاثیر روش های دارویی دائمی نیست و تا زمانی موثر است که مصرف دارو برقرار باشد. همچنین با افزایش سن و پیشرفت بیماری، این روش درمان پاسخگو نخواهد بود.

درمان با کاشت مو

تاکنون کاشت مو تنها راه حل دائمی آلوپسی آندروژنیک بوده است. در این درمان فولیکول مو از مناطقی از پوست سر که نسبت به آندروژن ها مقاوم اند گرفته شده و به مناطقی که به آندروژن ها وابسته اند، پیوند داده می شوند. این موهای پیوند خورده نسبت به آندوژن ها مقاوم اند و دچار ریزش و طاسی الگو مردانه نمی شوند.

بیماری آلوپسی سطوح و درجات مختلفی دارد. در سطوح ابتدایی درمان موثر است و در سطوح پیشرفته قابلیت درمان و بازگردانی موهای از دست رفته تقریبا غیر ممکن است.

لیزرتراپی

لیزر تراپی سطح پایین یک روش درمانی است که این لیزر می تواند رشد مو را در طول موج معینی تحریک کند.

ابزارهایی از قبیل شانه لیزری، کلاه لیزری، هد لیزری و غیره برای اینکار روی سر قرار می گیرند و منجر به تحریک فولیکول و رویش مجدد موها می شود.

میکرونیدلینگ

در این روش از چند سوزن ریز استفاده می شود و با فرون کردن آنها در پوست سر باعث تحریک غدد عروقی می شود. این سوزن ها بسیار ریز هستند و باعث خونریزی و برجای ماندن زخم نمی شوند. تحریک غدد عروقی منجر به آزاد سازی فاکتورهای رشد می شود.

رشد مو نتیجه آزاد شدن فاکتورهای رشد است.

میکرونیدلینگ معمولا همراه با درمان های موضعی مانند ماینوکسیدیل مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده همزمان ماینوکسیدیل همراه با میکرونیدلینگ باعث می شود تا نفوذ داروهای موضعی مثل ماینو افزایش یابد. در نتیجه کارایی افزایش خواهد یافت.

این پست چقدر کارآمد بود؟

بر روی ستاره ها جهت امتیاز دهی کلیک نمایید

میانگین امتیاز دهی: ۰ / ۵٫ تعداد رأی ها: ۰

امتیازی ثبت نشده. اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

admin1
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام:
ایمیل
وب سایت