تقویت ریشه مو با روش های گیاهی و خانگی

تقویت ریشه مو با روش های گیاهی و خانگی

تقویت ریشه مو با روش های گیاهی و خانگی

تقویت ریشه مو

تقویت ریشه مو اصلی ترین راه حل درمان ریزش مو است که علاوه بر این، بر رشد قدی مو نیز تاثیر خواهد داشت. در واقع می توان گفت سست بودن ریشه ی مو عامل اصلی ریزش و کم پشتی موهای سر است بنابراین می بایست به دنبال دلیل بروز این اتفاق باشیم چرا که راه حل هایی از قبیل کاشت مو یا مزو تراپی و پی آر پی تنها در شرایطی پاسخگوست که علل داخلی موجب ریزش و سستی ریشه ی مو نباشد؛ از این رو قبل از اقدام به روش های درمانی کلینیکی ابتدا باید علت ریزش را در بیابید و سپس در صورتی که مشکل از طریق درمان های خانگی و گیاهی قابل برطرف شدن نبود؛ به سراغ درمان های دیگر بروید.

روش پیوند و کاشت مو طبیعی در مواقعی می توان به سراغ آن رفت که فرد دچار طاسی و کچلی شده و فولیکول های مو از بین رفته اند و امکان بازسازی آنها وجود ندارد و یا حتی به صورت ارثی و وراثتی فرد سر طاس و کم پشتی دارد. در این شرایط راه حل کاشت و پیوند مو است که فولیکول های سالم بخش پشت سر را به نواحی خالی سر انتقال می دهند.

 

عواملی که موجب سست شدن ریشه ی و ریزش مو می شود به ترتیب اهمیت:

  • تغذیه ی غیراصولی و نادرست
  • استرس های روحی و روانی
  • کم خونی، فقر آهن، کمبود پروتئین، کمبود ویتامین به خصوص خانواده B
  • هورمون ها و مشکلات ارثی
  • بارداری
  • مشکلات تیروئید و غدد بدن
  • بیماری های خاص از قبیل دیابت و کلیوی
  • مصرف بیش از اندازه ویتامین ها
  • نگه داری نادرست از مو از قبیل تحت فشار قرار دادن موها و یا شستشوی غلط
  • افزایش سن

 

 

ریزش مو در مردان

 

ریزش مو در مردان

این مطلب که مردان در مقایسه با خانم ها بیشتر دچار ریزش می شوند؛ کاملا صحیح است و این مشکل با افزایش سن بیشتر بروز پیدا می کند. عواملی که منجر به ریزش مو در آقایان می شود شامل:

ژنتیک: الگوی ریزش مردانه که با افزایش سن بروز پیدا می کند. این نوع ریزش از بیست سالگی شروع شده و تا پنجاه سالگی نزدیک به ۶۰ درصد از موها دچار ریزش می شوند.

 

هورمون ها: هورمون دی هیدروتستسترون عامل بروز کچلی و طاسی در آقایان است که با کوچک کردن و از بین بردن فولیکول های مو، به مرور زمان آنها را ضعیف و سست می کند و در گذر زمان دچار ریزش می شود. این نوع ریزش به آرامی اتفاق می افتد و معمولا زمانی متوجه به این نوع ریزش خواهید شد که حجم زیادی از موهایتان را از دست داده اید.

 

علاوه بر علل فوق که نیاز به آزمایش و علت یابی دارد؛ عوامل دیگری که ناشی از سبک زندگی نادرست است به وسیله ی ترک این عادات و درمان های خانگی می توان مشکل سست و ضعیف بودن ریشه ی مو را برطرف و درمان کرد.

این عادات نادرست زندگی عبارت اند از: بهداشت ضعیف پوست سر، استفاده دائمی از سشوار و اتو مو، اضطراب و استرس، رژیم غذایی ضعیف و یا استفاده از جانک فود و فست فودها، شوره و چربی سر، مصرف سیگار و قلیان

 

 

ریزش مو در زنان

همانطور که گفتیم آقایان با افزایش سن در مقایسه با خانم ها بیشتر دچار طاسی و کچلی میشوند؛ اما این موضوع به این معنی نیست که زنان دچار مشکلات ضعیف شدن ریشه مو و ریزش مو نمی شوند. ممکن است شما هم شاهد ریزش غیر طبیعی و غیر معمول موهایتان شوید. علت این اتفاق می تواند. تا به حال شده از خودتان بپرسید چرا موهام میریزه؟ ولی دلیل منطقی برای جواب این سوال پیدا نکرده باشید. برخی از دلایل ریزش مو در خانم ها می توان پنهان باشد و به راحتی قابل تشخیص نیست. این موارد شامل:

بیماری: از قبیل ناراحتی های تیروئید، دیابت، لوپوس و یا عفونت و قارچ سر است. همچنین بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) عامل ریزش مو است. درمان ریزش مو ناشی از  این بیماری ها نیاز به پزشک متخصص و طی کردن روال درمان تحت نظر پزشک دارد.

یائسگی: تقریبا ۵۰درصد از بانوان با نزدیک شدن به سن ۵۰ و سنین یائسگی با مشکل ریزش و کم پشتی موی سر مواجه می شوند. این علت ناشی از بهم ریختن هورمون هاست.

بارداری: بارداری از عللی است که می تواند هورمون های بدن را برهم ریزد و باعث ریزش مو شود که معمولا پس از زایمان بروز پیدا می کند. این نوع ریزش می تواند ناشی از کمبود ویتامین و پروتئین باشد.

 

موارد فوق عللی بودند که نیاز به زمان برای حل مشکل و یا درمان تحت نظر پزشک داشته اند.

دلایل ریزش مو در این چند مورد خلاصه نمی شود ولی دلایل دیگری از قبیل استرس، رژیم غذایی غلط و سو تغذیه، کم خونی و فقر آهن که در زنان بسیار شایع است، نگه داری نادرست از مو مثل سفت بستن موها، شانه نکردن مو، شستشوی نادرست و غلط و استفاده از نرم کننده ای برای ریشه ی مو. همچنین استفاده مکرر از سشوار و اتو و برس حرارتی می تواند ریشه ی موهایتان را سست و ضعیف کند.

رفع ریزش مو ناشی از این دلایل با درمان های خانگی و گیاهی امکان پذیر است و دستیابی به موهایی ابریشمی و سالم در این راه ممکن است به شرط تداوم و استمرار در مسیر درمان.

 

 

تقویت ریشه مو با روش های خانگی

بخشی از تقویت ریشه ی مو با تغذیه درمان می شود و بخشی با درمان های موضعی. در این پست هر دو روش را ذکر خواهیم کرد تا با انجام آنها به طور موازی بهترین نتیجه را حاصل کنید. همچنین در پست مواد غذایی مفید برای مو در این باره به طور مفصل تری صحبت کرده ایم. با قرار دادن این مواد غذایی در برنامه غذایی خود موهایی سالم، ابریشمی و براق داشته باشید.

 

تقویت ریشه مو با تغذیه

تقویت مو با تغذیه صحیح

تخم مرغ

تخم مرغ که سرشار از امگا ۳، پروتئین، زینک است و برای تقویت ریشه و ساقه ی مو عالی است. علاوه بر تاثیر مثبت تخم مرغ بر روی مو، برای تقویت و رشد بیشتر ناخن ها نیز بسیار موثر است.

 

ماهی

سرشار از امگا ۳ و ویتامین D است. بدن انسان نمی تواند امگا۳ تولید کند و برای کسب این اسید چرب غیر اشباع نیاز به منابعی طبیعی دارد. اسید امگا ۳ ضد التهاب است و برای پوست نیز ضروری و عالی است.

 

اسفناج

غنی از آهن است و به طور کلی اکثر سبزیجاتی که رنگ سبز تیره دارند منابع خوبی برای تقویت مو و پوست هستند.

 

مغزها

 که شامل گردو، بادام، بادام هندی، گردو می شود. این مغزها منابع غنی ای از ویتامین E هستند که منجر به افزایش الاستین مو می گردند. همچنین ویتامین E موجود در این مغزها، رکن اصلی داشتن پوست و مویی شاداب و باطراوت است.

 

حبوبات

از جمله عدس و دانه ی سویا منابع خوبی برای جذب آهن هستند از این رو برای افرادی که ریزش مو در اثر کمبود آهن دارند مفید است. همچنین نخود سرشار از ویتامین B است. گروه ویتامین B برای رشد و تقویت مو یک ویتامین لازم و ضروری است.

 

ماست یونانی

غلیظ و سرشار از پروتئین که به گردش خون در سطح پوست و تحریک مو برای تقویت و رشد بیشتر کمک می کند.

 

آوکادوو

یک میوه استوایی فوق العاده سرشار از چربی غیر اشباع و مفید برای پوست و مو که باعث رفع خشکی بدن، پوست و مو می شود و برای تقویت ریشه ی مو یک میوه ی عالی است. این میوه در ایران به راحتی در دسترس است.

 

 

تقویت مو با روش های موضعی

تخم کتان

منبع عالی از ویتامین E هست که این ویتامین به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی ای که دارد برای تقویت ریشه ی مو، افزایش ضخامت و همچنین جلوگیری از ریشه ی مو بسیار عالی است. کتان باعث افزایش گردش خون و تقویت فولیکول مو می شود.

برای استفاده از کتان می توانید با استفاده از تخم های آن ژلی تهیه کنید و به ریشه های مو بزنید و یا می تواند از روغن تخم کتان استفاده کنید. اثرگذاری ژل حاصل از تخم کتان به مراتب بیشتر از روغن آن است.

برای تهیه ژل تخم کتان به مقاله ی ” ” مراجعه کنید.

 

ماسک سبوس برنج

یک ماسک فوق العاده عالی برای تقویت ریشه ی مو است. برای تهیه این ماسک به سبوس برنج + تخم مرغ + روغن زیتون نیاز داریم. مایع بدست آمده را بر روی ریشه ی مو بمالید و سپس با کیسه پلاستیکی موها را بپوشانید. پس از ۱ الی ۲ ساعت موها را با آب ولرم رو به سرد شستشو دهید. (شستشو با آب گرم باعث میشود تا تخم مرغ به کف سر بچسبد)

 

جوشانده آویشن

آویشن یک گیاه عالی برای تقویت و از بین بردن قارچ سر است. برای تهیه جوشانده یک قاشق آویشن + دو لیوان آب را به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید و سپس قبل از خارج شدن از حمام بر روی موهایتان بریزید و یا پس از خشک کردن موهایتان آن را بر روی کف سر اسپری کنید.

 

آلوورا

یک گیاه عالی و در دسترس همگان است که فواید فوق العاده ای برای مو دارد. برای استفاده از آلوورا برگ آن را از عطاری تهیه نمایید و ژل آن را استخراج کنید. با استفاده از مخلوط کن آن را به یک مایع رقیق تبدیل کنید و به کف سر بزنید. این ماسک گاها نیاز به شستشو ندارد اما اگر موهایی خشک دارید توصیه می شود پس از ۲ ساعت موهایتان را با شامپویی ملایم بشویید.

 

روغن تراپی کف سر

با این روش می توانید ۱ الی ۲ ساعت قبل از حمام کف سر و ریشه ی موها را با روغنی مناسب ماساژ دهید. برای روغن تراپی براساس حجم موها از چند قطره روغن استفاده کنید. حجم روغن نباید در حدی باشد که روغن از سرتان بچکد. روغن هایی که می توانید برای اینکار استفاده کنید: روغن زیتون، روغن سیاهدانه، روغن بادام تلخ، روغن رزماری، روغن بنفشه، روغن نارگیل، روغن آملا، روغن آلوورا و ماکادمیا

این روش برای کسانی که کف سر چرب دارند هم موثر است. تنها می بایست از حجم روغن کمتری استفاده نمایند. طی این روش درمان از روش های درمان کنترل چربی سر کمک بگیرید. یکی از گیاهان کنترل کننده چربی سر گیاه آلوورا است.

 

اسکراب کف سر

با استفاده از این روش می توانید چربی ها و آلودگی هایی که به ریشه ی مو چسبیده اند را تمیز کنید تا موهایتان بهتر نفس بکشد و اکسیژن رسانی شود. برای اینکار می توانید از نمک دریا + روغن نارگیل و یا شکر قهوه ای + روغن نارگیل استفاده کنید. برای کسانی که کف سر چرب دارند؛ روغن رزماری را جایگزین روغن نارگیل کنید.

برای اسکراب پس از اتمام شستشوی موها به آرامی کف سر را ماساژ دهید. این کار را خشن انجام ندهید زیرا باعث ایجاد خراش های ریز بر روی کف سر می شود. سر چرب هفته ای یکبار و سر خشک دو هفته  یکبار انجام بدهید.

 

پاکسازی کف سر

تا زمانی که پوست سر سالمی نداشته باشید نمی توان موهای سالمی داشت. به وسیله پاکسازی کف سر می توانید انواع مشکلات از قبیل قارچ سر، مایت و شوره را برطرف کرد که این مشکلات عامل بروز ریزش مو، چربی سر، بوی بد سر و تضعیف ریشه مو خواهند شد. پاکسازی پوست سر با اسکراب متفاوت است و باعث ایجاد حس سبکی در موها شده و با از بین بردن باکتری، میکروب و قارچ ها باعث حال خوب موهایتان می شود.

 

ماساژ کف سر

به وسیله ی ماساژ کف سر گردش خون و اکسیژن رسانی به ریشه های مو را افزایش دهید. شبها قبل از خواب موهایتان را به خوبی شانه بزنید و سپس به آرامی با نوک انگشت (کف سر با ناخن هایتان در تماس نباشد) کف سر را ماساژ دهید. می توانید از ماساژورهای دستی و اتوماتیک نیز استفاده نمایید.

 

این پست چقدر کارآمد بود؟

بر روی ستاره ها جهت امتیاز دهی کلیک نمایید

میانگین امتیاز دهی: ۰ / ۵٫ تعداد رأی ها: ۰

امتیازی ثبت نشده. اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

admin1
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام:
ایمیل
وب سایت