۷ راه حل جهت جلوگیری از ریزش مو مردان

۷ راه حل جلوگیری از ریزش مو مردان

۷ راه حل جهت جلوگیری از ریزش مو مردان

 جلوگیری از ریزش مو مردان

به طور معمول دو سوم مردان تحت تاثیر ریزش الگوی مردانه (Male Pattern Baldness) دچار طاسی و کچلی خواهند شد. ۴۰  % این افراد تا رسیدن به سن ۳۵ سالگی ریزش قابل توجهی را تجربه خواهند کرد. اما جایی برای نگرانی نیست، راه حل ها و نکاتی وجود دارد که با رعایت آن ها میتوانید از ریزش مو جلوگیری کنید. از این رو در این مقاله ۷ روشی که منجر به جلوگیری از ریزش مو مردان می شود صحبت کرده ایم.

اما قبل از بررسی راه حل ها نیاز داریم به این سوال که برای همه ی آقایان که با ریزش مو سر و کار دارند پیش آمده پاسخ دهیم. سوالی که همیشه مطرح می شود این است که چرا آقایان دچار ریزش مو و طاسی می شوند؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت یکی از دلایل ریزش مو مردان تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون است، که معمولاً با افزایش سن رخ می دهد.

 

ریزش مو آقایان

 

 جلوگیری از ریزش مو مردان با تجویز دارو

زمانی که فرد اولین نشانه های ریزش مو  را مشاهده میکند اولین راه حل مشکل خود را مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو میداند. پزشک متخصص پوست و مو با بررسی علت ریزش، جنسیت بیمار و سن وی، داروی مناسب رفع مشکل تجویز خواهد کرد.

ریزش مو در مردان که ناشی از ریزش الگوی مردانه است، با تجویز دارو هایی از جمله فیناستراید و ماینوکسیدیل قابل کنترل می باشد.

عملکرد فیناستراید بدین صورت است که با مهار کردن هورمون دی هیدروتستوسترون DHT از ازدیاد این هورمون جلوگیری کرده و به دنبال آن اثرات مخرب آن را بر روی ریشه مو کاهش می دهد.

عملکرد ماینوکسیدیل متفاوت از فیناستراید است. ماینوکسیدیل با افزایش جریان خون و خونرسانی بیشتر و جذب مواد معدنی به فولیکول ها باعث افزایش رشد مو و تقویت ریشه مو خواهد شد.

هر دو روش فوق در طول درمان تاثیر چشمگیری بر روی ریزش مو خواهند داشت و منجر به رشد مجدد موها خواهند شد اما همانند بسیاری از روش‌های درمانی با داروهای شیمیایی، عوارضی برای بدن به دنبال خواهد داشت.

همچنین تاثیر این داروها تا زمان مصرف پایدار است و با قطع مصرف آنها امکان بازگشت ریزش وجود دارد.

 

استفاده از شانه لیزری

در کنار فیناستراید و ماینوکسیدیل که تاییدیه FDA جهت درمان ریزش مو را دارند، شانه لیزری نیز مورد تایید این سازمان است.

در ابتدا بیاید در رابطه با شانه لیزری و عملکرد آن بیشتر آشنا شویم.

شانه لیزری چیست؟ این شانه، شانه رشد مو با لیزر است که از فناوری لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) استفاده می کند. فناوری لیزر درمانی سطح پایین یک روش درمان و جلوگیری از ریزش مو در مردان است که اگر به درستی صورت گیرد می تواند منجر به تحریک رشد مو شود.

تاثیر شانه لیزری بر روی ریزش مو طی یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ بر روی ۱۰۳ مرد با الگوی ریزش مردانه نشان داده است که پس از ۲۴ هفته استفاده از لیزر افزایش قابل توجهی در تراکم موی این افراد مشاهده شده است.

جهت استفاده از شانه لیزری سه بار در هفته تمامی  پوست سر خود را شانه کنید.

 

استفاده از محصولات شیمیایی را کاهش دهید

استفاده از محصولات شیمیایی از قبیل ژل واکس و تافت مو می‌تواند در ریزش مو تاثیر زیادی داشته باشد. دلیل این امر این است که این مواد باقی ماندن بر روی پوست و تجمع در اطراف فولیکول ها مانع از اکسیژن رسانی به موها خواهد شد.

بنابراین توصیه می شود مصرف این محصولات شیمیایی را تا حد امکان کاهش دهید و به جای آن از محصولات طبیعی استفاده کنید.

 

از دوش آب داغ بپرهیزید

دوش گرفتن با آب داغ باعث آسیب رسانی به پوست سر، ایجاد التهاب و خشکی و از بین رفتن روغن ضروری پوست سر که نقش محافظت از موها را دارد می شود.

البته هیچ مدرک معتبری مبنی بر تاثیر آب داغ بر ریزش مو ارائه نگردیده است. اما شواهد نشان می‌دهند که التهابات و خشکی پوست سر منجر به کوچک سازی فولیکول مو و نازک شدن تار مو خواهد شد در نتیجه آب داغ منجر به ریزش مو می شود.

 

سراغ شامپو‌ ضد دی هیدروتستوسترون DHT  بروید

DHT (Dihydrotestosterone) یا همان دی هیدروتستوسترون مقصر اصلی ریزش مو در مردان است. در مقابل برخی از شامپوها وجود دارند که با این هورمون مبارزه می کنند.

شامپوهایی که حاوی یک الی دو درصد کتوکونازول می باشند بهترین انتخاب برای جلوگیری از ریزش مو مردان است. عملکرد کتوکونازول همانند فیناستراید است که مانع از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون می شود.

 

پوست سرتان را ماساژ دهید

ماساژ پوست سر باعث افزایش گردش خون و خونرسانی به فولیکول ها میشود. ماساژ سر همچنین باعث افزایش فعالیت ژن ها، تقویت رشد مو و افزایش رشد مجدد و تراکم موی سر میشود.

یکی دیگر از عوامل ریزش مو استرس است. ماساژ به کاهش سطح استرس کمک کند و ریزش مو را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

 

عمل کاشت مو انجام دهید

ریزش مو در حالت های پیشرفته با روشهای فوق قابل درمان نیست و روشهای ذکر شده جهت جلوگیری از ریزش موثر است و نه درمان طاسی و کچلی.

در صورتی که شما دچار طاسی و کچلی و ریزش مو پیشرفته هستید، می توانید از عمل پیوند مو طبیعی استفاده کنید.

روند کاشت مو شامل برداشتن فولیکول مو از ناحیه اهدا کننده (بانک مو) که مقاوم به هورمون دی هیدروتستوسترون است و نواحی پشت و اطراف سر را در برمیگرد،و پیوند آن به نواحی طاس (ناحیه گیرنده) می باشد.

 

 

منتشر شده در وبسایت کلینیک مو، متخصص مشکلات مو و کاشت مو

این پست چقدر کارآمد بود؟

بر روی ستاره ها جهت امتیاز دهی کلیک نمایید

میانگین امتیاز دهی: ۳ / ۵٫ تعداد رأی ها: ۲

امتیازی ثبت نشده. اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

admin1
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام:
ایمیل
وب سایت