نکات مهم قبل و بعد از رنگ مو

نکات مهم قبل و بعد از رنگ مو

نکات مهم قبل و بعد از رنگ مو

رنگ مو

رنگ کردن مو بیشترین آسیب را به ساقه ی مو می رساند. قبل و بعد رنگ کردن مو نکات مراقبتی مهمی وجود دارد که می تواند این آسیب ها را به حداقل برساند و سلامت مو را تهدید نکند. موهای رنگ شده ولی خشک و وز هیچ گونه زیبایی ای به همراه ندارد به طوری که موی سالم و با رنگ طبیعی چندین برابر موی رنگ شده ولی خشک و وز وزی زیباست.
ذات موی انسان به گونه ای است که در به وسیله ی رنگ موهای شیمیایی و یا طبیعی تغیر رنگ دهد و به رنگ مورد علاقه ی فرد مبدل گردد. حتی پس از عمل کاشت مو و ابرو و طی شدن دوران نقاهت موهای کاشته شده قابلیت رنگ پذیری دارند.
در ادامه ی این مقاله نکاتی که با رعایت آنها قبل و بعد از رنگ کردن موها، باعث می شود تا موهایی سالم و شاداب و براق داشته باشید عنوان خواهیم کرد.

 

رنگ کردن مو

 

جنس مو

اولین نکته در رنگ کردن مو توجه به جنس موهاست. هرچه موهای شما خشک تر و شکننده تر و ضعیف تر باشد؛ میزان آسیب پذیری آنها بیشتر می شود. البته نباید از برند رنگ مو و مهارت آرایشگر چشم پوشی کرد اما برند و مهارت آرایشگر قرار نیست معجزه کند و موهای شما را هیدارته و ضخیم کند. جهت آبرسانی و رفع خشکی مو محصولات مراقبتی بسیار در بازار وجود دارد که میتواند میزان خشکی موها را به حد بالایی کاهش دهد.
همچنین موهای فر ذاتا خشک و دهیدراته اند و به دلیل داشتن پیچ و تاب زیاد چربی طبیعی کف سر به راحتی به ساقه ی مو نمی رسد و همین می تواند علل اصلی خشکی ساقه ی موها باشد. بنابراین رنگ کردن موهای فر می تواند موجب تشدید خشکی مو گردد. مگر اینکه از روش های مراقبتی جهت جلوگیری از خشکی مو استفاده کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

 

جنس مو

 

خشکی مو

مو پس از رنگ کردن به شدت خشک و آب آن تبخیر می شود. اگر جنس موها و ساقه ی مو هم خشک باشد این خشکی تشدید و چند برابر می شود به طوری که پس از رنگ کردن مو صاحب موهایی خشک و وز و شکننده خواهید بود. از این رو جهت جلوگیری از خشکی مو بایست چند ماه قبل از گذاشتن رنگ بر روی مو از روش های مراقبتی جهت آبرسانی به ساقه ی مو استفاده کرد.
البته مراقبت از مو تنها برای قبل از گذاشتن رنگ نیست. پس از رنگ کردن کار مراقبت حساس تر و مهمتر می شود و باید روتین آبرسانی را ادامه داد تا همیشه موهایی شاداب و هیدارته داشته باشید.
برای آبرسانی مو می توانید از ماسک های خانگی، ماسک های آماده و روغن های آبرسان استفاده کنید. برای آموزش چند مدل ماسک آبرسان خانگی به مقاله ی ” ” مراجعه کنید.

 

ویتامینه ی سالنی

روش های مختلفی جهت ویتامینه و تقویت موها در سالن های مراقبت از مو وجود دارد که می توان به وسیله ی آنها موها را هیدراته و سالم نگه داشت. این روش ها از قبیل روش های پلکس تراپی (باند فیوژن، اولاپلکس، اسمارت باند و …) وجود دارد که بدون هیچگونه آسیب و اثرات شیمیایی موها را آبرسانی و هیدراته می کند.
بهتر است در حین رنگ مو از آرایشگر خود بخواهید تا از مواد ویتامینه درون رنگ مو بریزد تا مانع از آسیب شدید شود.
همچنین پس از رنگ کردن چند جلسه پلکس تراپی و ویتامینه ی سالنی بروید تا آب موها تبخیر نشود.
البته روش های مختلفی از قبیل کراتین، ریباندینگ روش هایی ظاهری است که نمی تواند به عمق مو نفوذ کند و تنها ایجاد لایه ای کریستالی بر روی تارهای مو آنها را براق و صاف نشان می دهد در حالتی که مواد مضر آن علاوه بر آسیب رساندن به ساقه ی مو برای سلامت جسمی و تنفس هم مضر است.

 

روغن تراپی

 

روغن تراپی

یکی از بهترین روش های نگه داری و مراقبت از ساقه ی مو روغن تراپی است. فرقی نمی کند موهای خشکی دارید یا چرب، روغن تراپی ساقه ی مو مانع از خشکی و بروز موخوره خواهد شد.
پس از هربار شستشو، ساقه ی موها را بسته به میزان بلندی و حجم موها، با چند قطره روغن آغشته کنید. میزان روغن نباید در حدی باشد که با دست زدن به ساقه ی مو دست چرب شود بلکه باید به قدری باشد که مو کمی مرطوب شود. پس از آن ساقه ی موها را شانه کنید تا روغن به تمام تارموها برسد.
همچنین اگر موهایی مستعد موخوره دارید؛ هر شب قبل از خواب نوک موها را با کمی روغن چرب کنید. (فقط دو الی سه قطره)
روغن هایی که می توانید برای روغن تراپی از آنها استفاده کنید: روغن آوکادوو، روغن ماکادمیا، روغن بادام تلخ، روغن نارگیل، روغن زیتون

 

شستشو

موهای رنگ شده برای دوام رنگ نیاز به محصولات مخصوص خود دارند. برای شستشوی موهای رنگ شده بهتر است از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده اسنفاده کنید تا رنگ موها تثبیت شود.

شستشوی موی رنگ شده

 

دکلره

اگر تصمیم دارید موهایتان را دکلره کنید تا رنگ دلخواه بر روی موهایتان باز شود؛ باید مراقبت از موها را چند برابر کنید. در این شرایط تنها مراقبت های خانگی پاسخگو نیست و باید در کنار مراقبت های هرروزه ی خانگی به صورت هفتگی و ماهانه از روش های ویتامینه ی سالنی و پلکس تراپی استفاده کنید. (کراتین و ریباندینگ روش های احیا و ویتامینه نیست بلکه روشهای آسیب زا می باشند)

 

دکلره

admin1
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام:
ایمیل
وب سایت

هفده − 9 =