چرا موهام میریزه؟

چرا موهام میریزه

چرا موهام میریزه؟

علت ریزش مو

اگر به دنبال علت ریزش موهای خود هستید پس بدون شک شرایط زیر را تجربه کرده اید:

 

موقع برس کشیدن کلی تار مو روی برس و شانه دیده می شود.

به یکباره دچار ریزش مو  غیر طبیعی و بیش از حد شده اید.

هر صبح روی بالش تعداد قابل توجهی تار مو دیده می شود.

وقتی به موهایتان دست می کشید تارمو ها می ریزد.

در حمام دسته دسته تار مو از دست می دهید.

و به دنبال پاسخی برای سوال چرا موهام میریزه؟ می گردید.

اگر دچار هر یک از این شرایط شده اید؛ وقت آن رسیده که نگران شوید. ریزش طبیعی مو در طول روز نباید بیشتر از ۵۰ عدد تار مو باشد؛ در واقع ۵۰ تارمو حداکثر است و با این اوصاف هر چه کمتر بهتر.

پس در صورتی که بیشتر از این میزان ریزش دارید؛ بهتر است به دنبال دلیل این اتفاق و جلوگیری و درمان آن باشید.

در این پست ۵ علت ریزش مو که پایه و اساس بروز ریزش مو است را عنوان کرده ایم. در اکثر مواقع همین دلایل عامل اصلی ریزش هستند و با برطرف کردن این مشکلات، مشکل ریزش مو برای همیشه برطرف خواهد شد.

 

 

ریزش مو ناشی از رفتار غلط با مو

رفتار نادرست با موها

۸۰ درصد زیبایی زنان به موهایشان بستگی دارد. اگر به این مسئله شک دارید به مقاله ی ” ” مراجعه کنید و اهمیت مو در چهره را با چشم های خودتان ببینید و  قضاوت کنید.

رفتار با مو در سلامت آن خیلی موثر است. رفتار نادرست و خشن باعث بروز مشکلاتی از قبیل ریزش مو، شکستن تارهای مو که منجر به وزی مو می شود، کم پشتی مو و همچنین نازکی تارهای مو خواهد شد.

در واقع رفتار صحیح با مو شامل عادات و رفتارهایی می شود که در طول روز و شب با موها در ارتباط است. کوچکترین رفتار با مو می تواند درست یا نادرست باشد و می تواند اثرات مثبت و یا منفی بر روی بگذارد. پس در اولین قدم به سراغ نحوه رفتار با این عضو گرانبها و ارزشمند بدن خود بروید و از پایه و اساس آن را بررسی و زیر ذره بین قرار دهید.

مجموعه ای از رفتار صحیح با موها شامل:

 • شانه کشیدن مو:

شانه زدن مو در ریزش و سلامت مو بسیار موثر است. این رفتار هر روزه اگر به درستی انجام نگیرد، هر روز به موهایتان آُسیب وارد می سازد.

 

رفتارهای غلط  شانه کشیدن مو:

 • جنس شانه خیلی مهم است. شانه و برس های با جنس پلاستیک و فلز بدترین انتخاب برای موهاست.
 • بدترین زمان شانه کشیدن موها در زمان خیس و مرطوب بودن و شانه کشیدن در حمام است. اگر می خواهید در مدت زمان کوتاهی دچار کچلی و کم پشتی موها شوید در حمام موهایتان را شانه کنید.
 • شانه کشیدن خشن موها و با عجله

رفتارهای درست شانه کشیدن مو:

 • بهترین جنس شانه برای مو، شانه و برس های چوبی هستند. شانه چوبی علاوه بر اینکه آسیبی به موهاتون نمی رساند فواید زیادی برای موها به دنبال دارد که می توانید این اثرات مثبت را در مقاله ” فواید شانه و برس چوبی ” مطالعه کنید و همچنین با مضرات استفاده از شانه و برس های پلاستیکی و فلزی بیشتر آشنا شوید.
 • هرگز موهای خیس را در حمام شانه نکشید. اجازه دهید ۸۰ درصد رطوبت موهایتان برطرف شود و سپس با استفاده های از اسپری های گره بازکن آماده و یا خانگی و یا حتی چند قطره روغن آبرسان از قبیل روغن بادام تلخ، روغن ماکادمیا، روغن آلوورا و یا روغن آرگان، نوک موهایتان را مرطوب کرده و سپس با شانه و یا برس چوبی به آرامی از بالا به پایین شانه بکشید.
 • اگر موهایتان بلند است آنها را به دو دسته و یا بیشتر تقسیم کنید و هر قسمت را به آرامی شانه بکشید.

 

 • شستشوی نادرست مو

مو عضو حساسی است و با کمترین رفتار نادرستی دچار ریزش می شود. شستن موها در ریزش و وزی موها نقش اساسی دارد. در زمان شستن موها به ریشه ی مو فشار نیاورید و موهایتان را چنگ نزنید. حرکات تند و خشن باعث شکستن و گره خوردن و سستی ریشه مو می شود.

شستشوی مو با آب داغ یک رفتار غلط با موهاست که از هر جهت برای مو مضر است.

– آب داغ باعث آسیب به ریشه مو و تضعیف آن می شود.

– آب داغ منافذ پوست سر را باز می کند و منجر به ریزش مو می شود.

– آب داغ باعث خشکی مو و وزی و بد حالتی مو می شود.

– آب داغ چربی مفید کف سر را از بین می برد و باعث خشکی ساقه و شکستن و گره خوردن موها می شود.

– آب داغ باعث تحریک غدد چربی سر شده و در افراد با موی چرب، منجر به تشدید چربی مو می شود.

 

 • استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی

استفاده بیش از حد از شامپو به خصوص شامپوهای حاوی سولفات، استفاده مکرر از محصولات حالت دهنده مو از قبیل اسپری و تافت و ژل و واکس مو باعث می شود تا موها امکان تنفس و اکسیژن رسانی نداشته و منجر به سستی ریشه مو و در نهایت ریزش مو گردد. همچنین این مواد به دلیل برخورداری از ترکیبات شیمیایی در صورت استفاده مکرر باعث تضعیف ریشه مو خواهد شد.

 

 • استفاده مکرر از سشوار و اتو و برس مو

محصولات حرارتی مو از قبیل سشوار، اتو مو، برس حرارتی مو با سلامت موها همخوانی ندارد و استفاده مکرر و هر روزه از این محصولات علاوه بر ریزش مو اثرات منفی دیگری نیز به دنیال دارد. از این رو توصیه می شود پس از حمام و برای خشک کردن موها اجازه دهید به صورت عادی و در دمای محیط خشک شوند.

 

ریزش مو به دلیل کمبود پروتئین

کمبود پروتئین

تا به حال اسم کراتین را شنیده اید؟ مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است و ساختار اصلی مو را پروتئین تشکیل می دهد. به همین دلیل است که پس از رژیم های غلط لاغری، ریزش مو و نازک شدن تارهای مو بروز پیدا می کند.

تاثیر کمیود پروتئین در ریزش مو بسیار شایع است و ممکن است مشکل شما در این بخش و با پاسخ کمبود پروتئین به سوال چرا موهام میریزه خلاصه شود. پس این مطلب را به خوبی مطالعه کنید.

پس از اینکه مطمئن شدید ریزش مو ناشی از رفتارهای نادرست با مو نیست، به سراغ این گزینه بیاید و میزان مصرف پروتیئن خود را بررسی و آنالیز کنید. کاهش مصرف این ماده ضروری بدن، اولین نشانه های خود را با موها نمایان می سازد. در نتیجه ریزش مو می تواند ناشی از کمبود مصرف پروتئین باشد. در واقع می توان گفت تغذیه و مو ارتباط مستقیم دارند و برای داشتن موهایی سالم و شاداب و پرپشت و درخشان نیاز به یک رژیم غذایی اصولی و مصرف مواد غذایی مفید برای مو دارید. از این رو در مقاله ی ” مواد غذایی مفید برای مو ” مجموعه ای از مواد غذایی که برای مو ضروری و مفید هستند را گردآوری کرده ایم تا مسیر داشتن موهایی سالم و شاداب را برای شما هموارتر سازیم.

 

پروتئین در مصولاتی از جمله: تخم مرغ، گوشت قرمز و مرغ و ماهی و میگو، سبزیجاتی از قبیل کلم بروکلی، اسفناج، دانه سوبا، در لبنیاتی از قبیل ماست یونانی، پنیر سوئیسی، توفو، کینوا، کنجد، موسلی، گرانولا و جودوسر پرک و همچنین در آجیل ها به مقادیر زیاد وجود دارد.

 

استرس شدید عامل ریزش مو

استرس و ریزش مو

یکی دیگر از ۵ پاسخ به سوال چرا موهام میریزه؟ استرس است.

 

ریزش مو در دوران بارداری

ریزش مو در دوران بارداری و شیردهی

خانوم هایی که دوران بارداری و شیردهی رو گذرانده اند و یا در این مرحله هستند بدون شک با مشکل ریزش مو و کم پشتی موها مواجه شده اند. دلیل این امر در این دوران افزایش میزان هورمون های استروژن و پروژسترون است. با افزایش این دو هورمون در دوران بارداری ریزش مو کاهش پیدا می کند و حتی موها درخشان تر، شاداب تر و گاها ضخیم تر و پرپشت تر به نظر می رسند. اما پس از زایمان میزان هورمون ها در بدن مادر کاهش شدیدی پیدا می کند و در این مرحله دچار ریزش مو خواهد شد.

 

درمان ریزش مو پس از زایمان

اگر بارداری دلیل ریزش مو باشد و پاسخی برای سوال چرا موهام میریزه؟ با این تعاریف و روند طبیعی ریزش مو ناشی از کاهش هورمون ها در دوران پس از زایمان، چه درمانی جهت جلوگیری از ریزش مو وجود دارد؟

اگر بخواهیم صریح صحبت کنیم، هیچ راه حلی وجود ندارد.

اما جایی برای نگرانی نیست. این یک روند طبیعی و تغیرات طبیعی بدن مادر است که با گذشت زمان و سپردن مشکل به دست گذر زمان، مرتفع خواهد شد.

معمولا ریزش مو پس از زایمان تا حدود ۶ ماه به طول می انجامد و در این مدت روند کاهشی را طی می کند تا هورمون ها به حالت نرمال خود بازگردند.

در این زمان ممکن است موها کم پشت و نازک شوند اما جایی برای نگرانی نیست زیرا با برگشت به وضعیت نرمال، تمامی موهای ریخته شده رشد خواهند کرد و مو به حالت قبلی خود باز می گردد.

 

حال با این تفاسیر در این مدت دست روی دست بگذاریم؟

قطعا خیر. شما می توانید به بدن خود کمک کنید تا روند بازگشت به روند نرمال هورمون ها را تسریع کند.

– عدم استرس

– مصرف مکمل های مخصوص تجویز شده توسط پزشک

– رژیم غذایی غنی و سالم که شامل مقادیر زیادی از میوه و سبزیجات و پروتئین ها است.

– کاهش و یا قطع استفاده از رنگ و دکلره در این دوره

– نگه داری اصولی و مراقبت از موها

ریزش مو علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر دچار ریزش مو هستید و به دنبال جوابی برای چرا موهام میریزه؟ در ابتدا علت را در عوامل داخلی جستجو کنید. مشکلات داخلی بدن بیشتر و شدید تر بر روی موها اثر گذارند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا به اختصار PCOS یا همان تنبلی تخمدان یکی از بیماری های رایج در بانوان است که بر روی مو و پوست تاثیر منفی می گذارد. از علائم این بیماری: درد در زمان قاعدگی، بی نظمی دوران عادات ماهیانه، افزایش و ضخیم شدن موهای زائد بدن، جوش صورت و بدن، ریزش و نازکی مو و کاهش موی سر، افزایش وزن و چاقی و غیره می باشد.

این بیماری ممکن است در عده ای با علائم فوق بروز پیدا کند و در عده ای تا زمان حاد شدن بیماری، بدون هیچ گونه علائم و نشانه ای وجود خواهد داشت. تنها راه بررسی ابتلا به این بیماری انجام سونوگرافی است که به طور قطع سندرم تنبلی تخمدان را مشخص می سازد.

 

درمان این بیماری نیاز به درمان و تجویز تحت نظر پزشک دارد تا به طور کل درمان و کنترل شود.

مواد غذایی و رژیم غذایی صحیح می تواند روند درمان را تسریع ببخشد و اثرات منفی تنبلی تخمدان را کاهش دهد.

برخی عادات غذایی که افراد مبتلا به تنبلی تخمدان می بایست رعایت کنند شامل:

– کاهش مصرف مواد غذایی با طبع سرد

– کاهش مصرف روغن های نباتی و مصرف روغن های گیاهی

– حذف فست فود ها و جانک فود ها و تنقلات

– مصرف میوه و سبزیجات

– ورزش بهترین درمان برای پلی کیستیک. ورزش روزانه به خصوص پیاده روی

 

 

منتشر شده در وب سایت کلینیک کاشت مو

 

این پست چقدر کارآمد بود؟

بر روی ستاره ها جهت امتیاز دهی کلیک نمایید

میانگین امتیاز دهی: ۰ / ۵٫ تعداد رأی ها: ۰

امتیازی ثبت نشده. اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

admin1
3 نظرات
 • مهسا
  پاسخ
  ارسال شده توسط5:23 ب.ظ, ژوئن 3, 2020

  سلام من به دکتر مراجعه کردم و پلی کیستیکم و سالهاست که تحت درمانم و متفورمین و اسپیرونولاکتون مصرف می کنم.
  اضافه وزن ندارم و هرشب یا یک شب درمیون پیاده روی انجام میدم اما وضعیتم تغیری نکرده و هر روز موهای بیشتری از دست میدم.
  مکمل مو و بیوتین هم میخورم ولی هیچکدوم کمکی به من نکرده.
  چیکار باید کنم؟؟؟؟؟

ارسال یک نظر

نظر
نام:
ایمیل
وب سایت