کاشت مو

کاشت و پیوند مو

تراکاشت یا کاشت مو به عمل جراحی اطلاق می گردد که طی آن تار مو همراه با فولیکول از بخش بانک مو برداشته و به نواحی خالی و کم پشت سر منتقل می گردد‌. در ادامه بیشتر با مفهوم فولیکول و بانک مو و تمامی اصطلاحات رایج در این مبحث آشنا خواهید شد. این عمل یک عمل زیبایی و سرپایی محسوب می شود که راه حل قطعی و برطرف کننده مشکل طاسی و کم پشتی مو به ویژه در آقایان است. این تکنیک برطرف کننده مشکلات کم مویی و طاسی، تنها محدود به موی سر نیست؛ بلکه برای بازسازی و رفع کم پشتی ابرو، مژه، ریش و سیبیل نیز کاربرد دارد.

 

کاشت و پیوند مو


کاشت مو اولین بار توسط پزشک ژاپنی در سال ۱۹۳۹ ابداع گردید و پس از آن با مورد استقبال قرار گرفتن این عمل زیبایی، تکنولوژی های جدید و پیشرفته آن را به تکامل رساندند تا حدی که امروزه با به کارگیری روش استخراج میکروگرافت (تار های کوچک و نازک مو) ظرافت و ظاهر طبیعی در نتیجه کار موجب رضایت بخشی بیشتر بیماران گردیده. پیشرفت این عمل به قدری موفقیت آمیز بوده که یک عمل سرپایی و سبک و رایج مبدل گشته است.
کاشت مو یا همان پیوند مو به روش های مختلفی انجام می پذیرد که انتخاب هر یک از این روش ها متناسب با میزان کم پشتی و طاسی و شرایط محل کاشت و ظرفیت بانک مو ( بانک مو ناحیه از سر یا بدن گفته می شود که فولیکول های انتقالی از آن ناحیه برداشته می شود. معمولا بانک مو در ناحیه پشت سر می باشد) بستگی دارد. دو روش معمول و استاندارد در این عمل روش FIT و FUT است که در سراسر جهان رایج و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است.
در ادامه در رابطه با تفاوت این دو روش بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ اما در اینجا بهتر است این نکته ذکر شود که انتخاب روش مناسب کاشت، برای هر بیمار توسط پزشک متخصص تعیین می گردد. از این رو در انتخاب مرکز و کلینیک کاشت مو دقت کافی داشته باشید تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

 

 

فرآیند عمل پیوند مو

همانطور که گفتیم کاشت مو به دو روش FIT و FUT صورت می پذیرد. در هر یک از این روش ها کلیات کار یکسان است و تنها در جزئیات تفاوت هایی مشاهده می گردد. در طی این فرآیند مو از ناحیه پشت سر و یا نواحی دیگر بدن برداشته و سپس به وسیله ی میکروسکوپ و لوپ های مخصوص بخش فولیکول تار به تار جدا شده و برای انتقال آماده سازی می شود. در محل کاشت به وسیله ی لوپ محل جایگذاری فولیکول ایجاد شده و سپس هر فولیکول در محل مخصوص خود قرار می گیرد. این فولیکول ها هر یک به تنهایی امکان رشد یک تار مو را فراهم می آورد.
پس از اتمام کاشت که این کار طی چند ساعت اتفاق می افتد؛ نیاز به نگهداری و مراقبت هایی است تا محل زخم ها ترمیم شود. این دوران نقاهت زیر نظر پزشک با توصیه های وی و با تجویز داروهای مخصوص جهت تقویت ریشه مو سپری می گردد. پس از ۳ الی ۵ ماه موهای کاشته شده شروع به ریزش می کنند که اصلا جای نگرانی نیست و این روند طبیعی در عمل پیوند مو است. پس از این مرحله تمامی تارهای مو شروع به رشد خواهند کرد و این رویش موهای طبیعی، واقعی و همیشگی است که قابل رنگ کردن، قابل کوتاهی و اصلاح است و در واقع موهای طبیعی است و هیچ فرقی با موهای دیگر سر ندارد.

 

 

 

روش های کاشت مو

پس از اینکه با متد پیوند و فرآیند این عمل زیبایی آشنا شدید؛ نوبت می رسد به آشنایی با روشهای کاشت که در سراسر جهان تنها دو روش استاندارد وجود دارد و آن هم روش های FIT و FUT است. تفاوت این دو روش نحوه برداشت مو از ناحیه بانک مو است.

 

 

کاشت مو FIT

در این روش که به صورت سرپایی انجام می شود؛ برداشت مو از بانک به صورت پراکنده است به همین دلیل میزان خونریزی کمتراست و نیاز به بخیه زدن ندارد. واحدهای فولیکولی که هر کدام می تواند شامل ۱ الی ۴ عدد تار مو باشد توسط لوپ پشت سر خارج شده و بعد از آماده سازی به محل کاشت انتقل می یابند.
در روش FIT آسیب شدیدی در محل بانک مو ایجاد نمیشود و تنها کمی زخم به وجود می آید که در دوران نقاهت به کلی برطرف خواهد شد و هیچ گونه جای زخم و اسکار باقی نخواهد ماند.

 

کاشت مو fit

 

مراحل انجام کار

  1. معاینه پزشک: در اولین قدم پزشک محل کاشت و ناحیه بانک مو را معاینه و طی آزمایش هایی شرایط بدنی بیمار را بررسی می کند و پس از طی مراحل اولیه، بیمار برای شروع عمل آماده می شود.
  2. برداشت فولیکول از بانک مو: برای شروع کار ابتدا سر به طور کامل تراشیده میشود تا دسترسی به ریشه مو راحت تر باشد. پس از ضدعفونی کردن سر و اعمال بی حسی نواحی برداشت علامت گذاری شده. این نواحی شامل تار موهای هستند که در برابر ریزش و عواملی که منجر بحث سستی ریشه مو و ریزش میشوند مقاومت اند؛ مثل هورمونهای مردانه.
   برای برداشت مو، پزشک از پانچ های کوچک و عینک بزرگنمایی استفاده می کند و تا دید بهتری داشته باشد. با استفاده از پانچ های سوزنی باریک وارد پوست سر شده و با حرکت چرخشی گرافت مو را جدا و خارج می سازد. این برداشت بسیار کوچک و ریز بوده و نیازی به بخیه ندارد. پس از پانسمان طی چند روز این نواحی ترمیم شده و هیچ اثری از آنها باقی نخواهد ماند.
  3. نگهداری از گرافت ها: پس از اینکه فولیکول از بانک مو خارج گردید نیاز به نگهداردارد. گرافت های مو بدون چربی اضافه و بسیار ظریف و حساس هستند و استقامت کمی دارند و نیاز به مراقبت و نگهداری در شرایط مطلوب را دارند از این رو در محلول سرم نمکی با دمای خنک نگهداری می شوند تا آسیبی به آنها وارد نشود. این محلول می تواند ۴ الی ۸ ساعت گرافت ها را زنده و سالم نگه دارد.
  4. آماده سازی محل کاشت: کاشت مو همواره به عنوان یکی از طبیعی ترین عمل های زیبایی شناخته می شود به طوری که تشخیص انجام این کار به راحتی امکان پذیر نیست از این رو محل کاشت نیاز به طراحی ظریف و دقیق، بخصوص در نواحی خط رویش دارد. ظرافت در طراحی خط رویش عامل اصلی طبیعی جلوه کردن نتیجه کار است.
  5. کاشت فولیکول: پس از طراحی دقیق، محل های مورد نظر با استفاده از پانچ های ظریف، شکاف هایی با عمق ۳ الی ۴ میلی متر ایجاد می گردد تا محل جایگذاری فولیکول ایجاد گردد. فولیکول در عمقی خاص قادر به جذب شدن است به طوری که در عمق زیاد یا کم موجب میشود فولیکول به صورت طبیعی در جای خود قرار نگیرد و در نهایت نتیجه کار ظاهر غیر مصنوعی و عروسک پیدا میکند.
  6. پانسمان: پس از کاشت فولیکولها در محل مورد نظر و اتمام عمل پیوند مو، سر بیمار پانسمان می گردد.

 

 

کاشت مو FUT

این روش شباهت زیادی با روش قبلی دارد و تنها وجه تمایز آن در نحوه برداشت فولیکول از بانک مو است. در این روش برای برداشت فولیکول، یک نوار باریک به عرض ۱ الی ۲ سانتی‌متر و به طول ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر از پشت سر بیمار جدا شده و سپس توسط میکروسکوپ های مخصوص گرافت ها از نوار پوستی جدا می‌شود. این گرافت ها حاوی ۱ الی ۴ تار مو هستند که به طور مجزا برای پیوند آماده سازی می شوند و در محل مورد نظر ناحیه کاشت انتقال می یابند.

 

کاشت مو fut

 

مراحل انجام کار
تمامی روند مراحل کار کاملاً مشابه روش قبلی است با این تفاوت که:
در مرحله دوم یعنی برداشت فولیکول پ تار به تار و پراکنده انجام نمی شود. بلکه با جداسازی یک نوار باریک و طویل از پشت سر بیمار و سپس برداشت فولیکول از این نوار باریک به وسیله ی میکروسکوپ و لوپ مخصوص این مرحله انجام می پذیرد. و ناحیه ی پشت سر بخیه می شود.