کاشت مو | کاشت ابرو

 

کاشت مو

 

کاشت مو

تراکاشت یا کاشت مو به عمل جراحی اطلاق می گردد که طی آن تار مو همراه با فولیکول از بخش بانک مو برداشته و به نواحی خالی و کم پشت سر منتقل می گردد‌. در ادامه بیشتر با مفهوم فولیکول و بانک مو و تمامی اصطلاحات رایج در این مبحث آشنا خواهید شد. این عمل یک عمل زیبایی و سرپایی محسوب می شود که راه حل قطعی و برطرف کننده مشکل طاسی و کم پشتی مو به ویژه در آقایان است. این تکنیک برطرف کننده مشکلات کم مویی و طاسی، تنها محدود به موی سر نیست؛ بلکه برای بازسازی و رفع کم پشتی ابرو، مژه، ریش و سیبیل نیز کاربرد دارد.

کاشت مو به دو روش FIT و FUT صورت می پذیرد. در هر یک از این روش ها کلیات کار یکسان است و تنها در جزئیات تفاوت هایی مشاهده می گردد.

در طی این فرآیند مو از ناحیه پشت سر و یا نواحی دیگر بدن برداشته و سپس به وسیله ی میکروسکوپ و لوپ های مخصوص بخش فولیکول تار به تار جدا شده و برای انتقال آماده سازی می شود. در محل کاشت به وسیله ی لوپ محل جایگذاری فولیکول ایجاد شده و سپس هر فولیکول در محل مخصوص خود قرار می گیرد. این فولیکول ها هر یک به تنهایی امکان رشد یک تار مو را فراهم می آورد.
پس از اتمام کاشت که این کار طی چند ساعت اتفاق می افتد؛ نیاز به نگهداری و مراقبت هایی است تا محل زخم ها ترمیم شود. این دوران نقاهت زیر نظر پزشک با توصیه های وی و با تجویز داروهای مخصوص جهت تقویت ریشه مو سپری می گردد.

پس از ۳ الی ۵ ماه موهای کاشته شده شروع به ریزش می کنند که اصلا جای نگرانی نیست و این روند طبیعی در عمل پیوند مو است. پس از این مرحله تمامی تارهای مو شروع به رشد خواهند کرد و این رویش موهای طبیعی، واقعی و همیشگی است که قابل رنگ کردن، قابل کوتاهی و اصلاح است و در واقع موهای طبیعی است و هیچ فرقی با موهای دیگر سر ندارد.

 

 

عمل کاشت و پیوند مو

 

تاریخچه کاشت مو

کاشت مو اولین بار توسط پزشک ژاپنی در سال ۱۹۳۹ ابداع گردید و پس از آن با مورد استقبال قرار گرفتن این عمل زیبایی، تکنولوژی های جدید و پیشرفته آن را به تکامل رساندند تا حدی که امروزه با به کارگیری روش استخراج میکروگرافت (تار های کوچک و نازک مو) ظرافت و ظاهر طبیعی در نتیجه کار موجب رضایت بخشی بیشتر بیماران گردیده. پیشرفت این عمل به قدری موفقیت آمیز بوده که یک عمل سرپایی و سبک و رایج مبدل گشته است.
کاشت مو یا همان پیوند مو به روش های مختلفی انجام می پذیرد که انتخاب هر یک از این روش ها متناسب با میزان کم پشتی و طاسی و شرایط محل کاشت و ظرفیت بانک مو ( بانک مو ناحیه از سر یا بدن گفته می شود که فولیکول های انتقالی از آن ناحیه برداشته می شود. معمولا بانک مو در ناحیه پشت سر می باشد) بستگی دارد. دو روش معمول و استاندارد در این عمل روش FIT و FUT است که در سراسر جهان رایج و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است.
در ادامه در رابطه با تفاوت این دو روش بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ اما در اینجا بهتر است این نکته ذکر شود که انتخاب روش مناسب کاشت، برای هر بیمار توسط پزشک متخصص تعیین می گردد. از این رو در انتخاب مرکز و کلینیک کاشت مو دقت کافی داشته باشید تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

 

 

مراحل کاشت مو

معاینه پزشک

در اولین قدم پزشک می بایست محل کاشت و ناحیه بانک مو را معاینه و طی آزمایش هایی شرایط بدنی بیمار را مشخص می سازد؛ بررسی کند که آیا بیمار منقاضی مناسبی برای کاشت می باشد یا خیر؟ همچنین تیم پزشکی با بررسی میزان طاسی و کم پشتی ناحیه ی کاشت مو و وضعیت بانک مو متد و روش کاشت را مشخص می سازند. پس از طی کردن این مراحل اولیه، توصیه های ضروری قبل از عمل، نحوه ی نگه داری پس از عمل، زمان مناسب برای عمل به بیمار اطلاع داده می شود تا برای شروع عمل آماده شود.

 

معاینه پزشک

 

طراحی محل کاشت

کم پشتی و طاسی سر در افراد متفاوت است و میزان آن می تواند شدید و یا خفیف باشد بنابراین می بایست محل کاشت و هدف نهایی طراحی گردد تا عمل با برنامه ریزی پیش رود.

 

طراحی محل کاشت

 

برداشت فولیکول از بانک مو

در این مرحله که اولین قدم در کاشت مو است ابتدا سر به طور کامل تراشیده میشود تا دسترسی به ریشه مو راحت تر باشد و این به افزایش دقت کار کمک می کند. پس از ضدعفونی کردن سر و اعمال بی حسی در محل کاشت و بانک مو، نواحی برداشت و خارج سازی فولیکول ها علامت گذاری شده. این نواحی شامل تار موهای هستند که در برابر ریزش و عواملی که منجر بحث سستی ریشه مو و ریزش میشوند مقاومت اند؛ مثل هورمونهای مردانه.
برای برداشت مو، پزشک از پانچ های کوچک و عینک بزرگنمایی استفاده می کند و تا دید بهتری داشته باشد. با استفاده از پانچ های سوزنی باریک وارد پوست سر شده و با حرکت چرخشی گرافت مو را جدا و خارج می سازد. این برداشت بسیار کوچک و ریز بوده و نیازی به بخیه ندارد. پس از پانسمان طی چند روز این نواحی ترمیم شده و هیچ اثری از آنها باقی نخواهد ماند.

 

برداشت فولیکول از بانک مو

 

نگهداری از گرافت ها

هر گرافت مو می تواند حداکثر ۴ و حداقل ۱ عدد فولیکول مو ایجاد کند که این به بانک موی بیمار بستگی دارد. بنابراین هرچه تعداد گرافت های مو بیشتر باشد؛ تراکم بیشتری در کاشت به وجود می آید. در این مرحله که فولیکول ها از بانک مو استخراج شده اند نیاز به نگهداری دارند و جداسازی تا به مرحله ی انتقال به محل کاشت برسند. گرافت های مو بدون چربی اضافه و بسیار ظریف و حساس هستند و استقامت کمی دارند و نیاز به مراقبت و نگهداری در شرایط مطلوب را دارند از این رو در محلول سرم نمکی با دمای خنک نگهداری می شوند تا آسیبی به آنها وارد نشود. این محلول می تواند ۴ الی ۸ ساعت گرافت ها را زنده و سالم نگه دارد.

 

 

گرافت

 

آماده سازی محل کاشت

کاشت مو همواره به عنوان یکی از طبیعی ترین عمل های زیبایی شناخته می شود به طوری که تشخیص انجام این کار به راحتی امکان پذیر نیست از این رو محل کاشت نیاز به طراحی ظریف و دقیق، بخصوص در نواحی خط رویش دارد. ظرافت در طراحی خط رویش عامل اصلی طبیعی جلوه کردن نتیجه کار است. مناطقی که قرار است فولیکول در آنها جایگذاری شود می بایست به درستی انتخاب شود و فواصل معینی داشته باشد تا تراکمی یکدست و مناسب پدید آورد. از این قبل از انتقال فولیکول باید متخصص مناطق کاشت را به وسیله ی لوپ های مخصوص که ضخامت آن کمی از ضخامت مو بیشتر است؛ سوراخ کند.

 

 

آماده سازی محل کاشت

 

کاشت فولیکول

پس از طراحی دقیق و ایجاد سوراخ با استفاده از پانچ های ظریف که منجر به ایجاد شکاف هایی با عمق ۳ الی ۴ میلی متر ایجاد می گردد تا محل جایگذاری فولیکول مشخص شود؛ نوبت به انتقال و جایگذاری فولیکول ها به این نواحی می شود. فولیکول در عمقی خاص قادر به جذب شدن است به طوری که در عمق زیاد یا کم موجب میشود فولیکول به صورت طبیعی در جای خود قرار نگیرد و در نهایت نتیجه کار ظاهر غیر مصنوعی و عروسک پیدا میکند. همچنین نحوه خواب مو  در نتیجه ی کار بسیار اهمیت دارد. بنابراین مرحله ی ایجاد سوراخ در محل کاشت و قرار دادن فولیکول ها مراحلی حساس و نیازمند به دقت و ظرافت بالاست.

 

کاشت فولیکول

 

 

پانسمان

پس از کاشت فولیکولها در محل مورد نظر و اتمام عمل پیوند مو، سر بیمار پانسمان می گردد و بیمار می تواند مرخص شود و دوران نقاهت را در منزل سپری کند. پس از اتمام کاشت بیمار می بایست توصیه های دکتر را دریافت کرده و مطابق آنها عمل کند. نحوه نگه داری، شستشو، خوابیدن، رژیم غذایی، مکمل های موردنیاز، شوینده ی مناسب و … همه ی اینها مواردی است که پزشک متخصص می بایست به بیمار تجویز و توصیه کند.

 

 

متد های کاشت مو

پس از اینکه با متد پیوند و فرآیند این عمل زیبایی آشنا شدید؛ نوبت می رسد به آشنایی با روشهای کاشت که در سراسر جهان تنها دو روش استاندارد وجود دارد و آن هم روش های FIT و FUT است. تفاوت این دو روش نحوه برداشت مو از ناحیه بانک مو است و انتخاب روش مناسب برای بیمار، توسط پزشک متخصص و معاینه های لازم صورت می گیرد. از این رو برای تشخیص متد کاشت نیاز به مراجعه ی حضورری و مشاوره با پزشک متخصص دارید.

کاشت مو FIT

در این روش که به صورت سرپایی انجام می شود؛ برداشت مو از بانک به صورت پراکنده است به همین دلیل میزان خونریزی کمتراست و نیاز به بخیه زدن ندارد. واحدهای فولیکولی که هر کدام می تواند شامل ۱ الی ۴ عدد تار مو باشد توسط لوپ پشت سر خارج شده و بعد از آماده سازی به محل کاشت انتقل می یابند.
در روش FIT آسیب شدیدی در محل بانک مو ایجاد نمیشود و تنها کمی زخم به وجود می آید که در دوران نقاهت به کلی برطرف خواهد شد و هیچ گونه جای زخم و اسکار باقی نخواهد ماند.

کاشت مو FUT

این روش شباهت زیادی با روش قبلی دارد و تنها وجه تمایز آن در نحوه برداشت فولیکول از بانک مو است. در این روش برای برداشت فولیکول، یک نوار باریک به عرض ۱ الی ۲ سانتی‌متر و به طول ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر از پشت سر بیمار جدا شده و سپس توسط میکروسکوپ های مخصوص گرافت ها از نوار پوستی جدا می‌شود. این گرافت ها حاوی ۱ الی ۴ تار مو هستند که به طور مجزا برای پیوند آماده سازی می شوند و در محل مورد نظر ناحیه کاشت انتقال می یابند.

 

 

 

کاشت ابرو

درصد بالایی از زیبایی چهره به ابروها بستگی دارد. صورت افراد به شکل های مختلفی از قبیل صورت گرد، کشیده، بیضی، قلب شکل و … وجود دارد که شکل ابرو نیز باید براساس این شکل طراحی شود تا زیبایی صورت را تکمیل کند. ابروهای نازک، کلفت، کشیده، حلالی و کمانی و انواع مختلف شکل ابرو باید براساس ویژگی های صورت متناسب باشد. کم پشتی ابروها یکی از دلایل شایعی است که باعث می شود تا شکل اصلی ابرو قابل پیاده سازی نباشد و فرد بدون اطلاع از این موضوع روش های مختلفی را برای زیبایی آزمون و خطا می کند اما مشکل جای دیگریست و راه حل بسیار آسان و ساده.

کم پشتی در ناحیه ی ابرو در افرادی که به دلیل اصلاح های متعدد دچار آن شده اند؛ با روش های خانگی و استفاده از سرم های تقویتی قابل حل است. اما افرادی که به طور ژنتیکی و مادرزادی دچار کم پشتی ناحیه ی ابرو هستند؛ با روش های خانگی قابل درمان نیستند و تنها راه حل داشتن ابروهای پرپشت حاصل از موهای واقعی، کاشت ابرو واقعی است.

کاشت ابرو (پیوند ابرو) فرآیندی است که طی آن برای شروع موهای نازک و ظریف کنارهای گوش که از نظر شکل ظاهری و سرعت رشد مشابه ابرو هستند؛ استخراج میشوند، فولیکول ها آماده سازی شده و سپس و متناسب با شکل خواب صحیح ابرو در محل مناسب قرار می گیرند. مهمترین چالش در عمل کاشت ابرو، طراحی قرینه و کاشت متناسب با خواب صحیح ابرو می باشد. اینکار طی تخصص و سالها فعالیت در این حرفه بدست می آید.